Informacja prasowa
www.gruparmf.pl/dla-prasy/informacje-prasowe
Grupa RMF
Przejdź do listy informacji prasowych »

Wielkanoc z nutą optymizmu w RMF Classic
01/04/2021

Na wyjątkowy czas Świąt Wielkanocnych dziennikarze stacji przygotowali programy, które pozwolą bardziej optymistycznie spojrzeć zarówno na otaczający nas świat, jak i na naszą przyszłość. Nie można jednak uciec od refleksji i rozważań nad duchowym wymiarem tych dni.

Święta w RMF Classic

Już w Wielki Piątek przed południem w programie „Eureka” będzie można usłyszeć o największych odkryciach i zagadkach związanych z chrześcijaństwem i Biblią, takich jak Arka Przymierza, Całun Turyński czy słynne zwoje z Qumran, których nowe partie odkryto nie tak dawno.

W popołudniowym magazynie „Kino w roli głównej” przypomniane zostaną polskie filmy, w których pojawiają się motywy  związane z Wielkanocą – między innymi „Brzezina” czy „Piłat i inni”.

Wieczór wielkopiątkowy w RMF Classic to przejmująca rozmowa z Ewą Liegman, prezeską Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz Elwirą Liegman, dyrektorką Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. To będzie opowieść o tym, że nie jesteśmy sami w cierpieniu, a także o tym, jak - mimo wszystko - dodać więcej życia do każdego naszego dnia.

Ten wyjątkowy wieczór zakończy w RMF Classic wspólne słuchanie albumu „Cantus”, na którym Christian – Pierre La Marca wykonuje 17 pięknych utworów sakralnych na wiolonczeli.

W Wielką Sobotę przed południem bohaterką programu będzie wiklina. To tradycyjne tworzywo, z którego wyplata się wielkanocne koszyczki jest też ulubionym materiałem znakomitych designerów i coraz częściej pojawia się w stylowych wnętrzach w zaskakujących rolach, tak jak i inne ludowe wzorce, o których opowiedzą sami projektanci.

Popołudnie w RMF Classic to rozmowa z ornitologiem, doktorem Andrzejem Kruszewiczem o „Tajemnicach ptasiej alkowy” - czyli o jego najnowszej książce, w której snuje fascynujące opowieści o naszych skrzydlatych braciach mniejszych. Możliwe, że po tym programie słuchacze inaczej spojrzą na wielkanocnego kurczaczka.

Wieczór w Wielką Sobotę to także spotkanie z Markusem Torgeby, byłym sportowcem, który po kontuzji porzucił stresujące miejskie realia i przez cztery lata prowadził pustelnicze życie w puszczy, w pełnej harmonii z przyrodą i samym sobą.

W świąteczną niedzielę przed południem w RMF Classic Artur Andrus udowodni, że życzenie komuś „Wesołych Świąt” wcale nie musi być grzecznościowym zwrotem. W specjalnym programie pod takim właśnie hasłem usłyszeć będzie można najciekawsze fragmenty kabaretowych programów poświęcone Wielkanocy, w tym także słynną frazę o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia.

Popołudnie to spotkanie ze znakomitym aktorem  Danielem Olbrychskim i przypomnienie - między innymi - jego roli w filmie „Brzezina”, w którym do wielkanocnego stołu zasiadał z Olgierdem Łukaszewiczem. Po tej rozmowie, w programie „Jasna Strona Świata”, wizyta we wsi Kozy na Podbeskidziu i opowieść o tamtejszej ciekawej ludowej tradycji wielkanocnej, czyli przemarszu Śmierguśników.

Tuż potem RMF Classic zaprasza na królewski Wawel i opowieści o „Wszystkich arrasach króla”. Ta niezwykła wystawa dzieł z kolekcji Zygmunta Augusta otwarta została tuż przed obecnym lockdownem, będzie więc okazja, żeby wyostrzyć sobie apetyt na czas, kiedy ograniczenia znikną.

W Wielkanocnej „Operowej Niedzieli” zabrzmi tym razem „Carmina Burana” Carla Orffa. Będzie to wykonanie pod batutą zmarłego rok temu Krzysztofa Pendereckiego.

Lany Poniedziałek rozpocznie rozmowa z Janiną Ochojską, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji, która - między innymi - buduje studnie w Sudanie. To będzie refleksja na temat roli wody w kulturze i tradycji oraz opowieść o tym, jak woda i dostęp do niej wpływa na życie ludzi i ich codzienność.

Także kolejny program związany będzie z wodą. To spotkanie z Szymonem Machnowskim, żołnierzem - kontrolerem ruchu lotniczego w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni, który zimą, w ramach akcji charytatywnej, po raz kolejny spłynął kajakiem kilkaset kilometrów po Wiśle, zbierając pieniądze dla chorych przyjaciół.

Na zakończenie świątecznego programu, w poniedziałkowy wieczór pojawi się jeszcze jeden optymistyczny akcent, czyli opowieści o tym, jak naukowcy pracują nie tylko nad ochroną ginących gatunków zwierząt, ale także nad wskrzeszaniem tych, których już dawno nie ma na Ziemi.

drukuj
Przejdź do listy informacji prasowych »