Majówka z Radiem RMF24 w niezwykłych miejscach z niezwykłymi gośćmi

28/04/2023

W długi weekend w Radiu RMF24 wybierzemy się w niezwykłe miejsca z wyjątkowymi gośćmi. Będzie o najbardziej tajemniczych punktach na mapie Polski, sekretach Wawelu, podróżach kamperem i kosmicznych sukcesach naszych rodaków. Obalimy też kilka motoryzacyjnych mitów i dowiemy się, czy... rośliny są mądrzejsze od nas.

Majówka 2023

W długi weekend nie zabraknie Przeglądu zagranicznego Andrzeja Kohuta, Marcin Jędrych zagra największe przeboje Artystów Wszech Czasów, a w czasie niedzielnego Wykładu Otwartego, którego gościem będzie biolog Władysław Polcyn profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odpowiemy na pytanie: czy rośliny są mądrzejsze od nas. Poza tym w planie jest jeszcze kilka niezwykłych podróży.

W sobotę 29 kwietnia odwiedzimy najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce. Gościem Radia RMF24 będzie - Jakub Kuza, autor książki „Tajemnicza Polska. Niewyjaśnione historie, zapomniane skarby, sensacyjne odkrycia”. Porozmawiamy o nieoczywistych miejscach w naszym kraju, na które możemy natrafić w czasie weekendowego odpoczynku. W programie: jedyne w Europie nazistowskie mauzoleum, pomorska Atlantyda oraz toruński „okrąglak”, który miał być więzieniem idealnym. Wyjaśnimy też, dlaczego w sercu podlaskiej puszczy miała powstać stolica świata?

W niedzielę 30 kwietnia motoryzacyjne mity obalą Adam Kornacki, wyścigowy mistrz Polski, dziennikarz motoryzacyjny i Maciej Wisławski, słynny pilot rajdowy. Czy ręczna skrzynia biegów jest zawsze lepsza? Czy Volvo produkuje najbezpieczniejsze auta na świecie, a Toyota najbardziej bezawaryjne? I wiele, wiele innych. Do tego poznamy też mnóstwo opowieści zza kierownicy!

W poniedziałek 1 maja ruszymy kamperem przez świat. Jeżeli lubicie ten sposób spędzania wolnego czasu albo zastanawiacie się, czy to opcja dla was, to koniecznie podgłośnijcie. Będą z nami ludzie, którzy rzucili wszystko i ruszyli w świat – Kasia i Łukasz z PodróżoVanie, Kasia i Robert z Big Five Family. Odwiedzą nas też eksperci od przerabiania busów na kampery - Latający Dyvan. .

We wtorek 2 maja, w dniu biało-czerwonej flagi, w Radiu RMF24 pokażemy polskie sukcesy w kosmosie i podążamy ich śladami. Naszym przewodnikiem będzie dr Sławosz Uznański, operator Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN i członek rezerwowego korpusu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Opowie też o tym, jak wygląda to "siedzenie na ławce" rezerwowych astronautów i które trwające kosmiczne misje wzbudzają w nim największe emocje. Porozmawiamy też z Grzegorzem Zwolińskim, prezesem firmy SatRev, polskiej firmy kosmicznej wyróżnionej przez Europejską Agencję Kosmiczną jako Space Tech Rising Star, która buduje satelity dla innych krajów oraz z Maciejem Krzyżanowskim, prezesem firmy CloudFerro, która ma status Prime Contractora dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Opowiedzą nam między innymi o tym, jak dane satelitarne pomagają nam na co dzień.

W środę - 3 maja - naszym tematem będzie Wawel i jego historia, która wciąga jak kryminał. Historyk Kamil Janicki, redaktor naczelny portalu WielkaHistoria.pl, zdradzi tajemnice, które skrywa Wawel - niemy świadek koronacji i upadków, ceremonii i pożarów, schadzek i skrytobójstw. Autor książki „Wawel. Biografia” przybliży dzieje najsłynniejszego polskiego wzgórza od czasów legendarnych po wiek XX - ciekawostkowo, historyczno-turystycznie.
Przejdź do listy informacji prasowych

KONTAKT DLA PRASY

Krzysztof Głowiński       Rzecznik Prasowy Grupy RMF

ul. Fabryczna 5a, 00-446 Warszawa        |        tel. 222 031 054        |        krzysztof.glowinski@rmf.pl
D0 GÓRY