MocArty RMF Classic rozdane! Hans Zimmer laureatem Nagrody 20-lecia

10/03/2023

W czwartek podczas uroczystej gali wręczono statuetki MocArty 2022 – nagrody przyznawane w czterech kategoriach przez słuchaczy RMF Classic twórcom ze świata kultury, sztuki, nauki i designu. Oprócz tego redakcja stacji przyznała jubileuszową nagrodę Hansowi Zimmerowi oraz nagrodę specjalną fundacji Legalna Kultura.

MocArty 2022

MocArty RMF Classic to jedne z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez polską publiczność. Plebiscyt obejmuje najważniejsze wydarzenia, projekty, inicjatywy, które odniosły sukces w swojej dziedzinie, uzyskały dobre recenzje widzów lub uczestników, a także konkretne produkty, które w szczególnie pozytywny sposób zaistniały w przestrzeni publicznej.

W tym roku w wyniku głosowania publiczności zwyciężyli:

  • w kategorii Człowiek Roku - Sławosz Uznański, polski naukowiec wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Został wyróżniony za upór i wytrwałość w swojej drodze do gwiazd,
  • w kategorii Wydarzenie Roku – otwarcie nowego Skarbca Koronnego na Zamku Królewskim na Wawelu. Ta nowoczesna, znakomicie zaprojektowana i atrakcyjna wystawa zgromadziła rekordową liczbę zwiedzających – aż 1,8 mln,
  • w kategorii MocNa Rzecz – SmartHEAL, polski wynalazek medyczny, „inteligentny” plaster wspomagający leczenie głębokich i trudnych ran, który dzięki wbudowanym czujnikom przekazuje informacje o stanie skóry pacjenta,
  • w kategorii Muzyka Filmowa Roku – ścieżka dźwiękowa do filmu „ELVIS”, obfitująca w oryginalne remiksy i zaskakujące przeróbki, które są żywym dowodem na to, że Elvis żyje i inspiruje popularnych dziś raperów i artystów tworzących muzykę elektroniczną, R&B czy soul.

Oprócz tego redakcja RMF Classic przyznała dwie dodatkowe nagrody:

  • Nagrodę 20-lecia RMF Classic otrzymał Hans Zimmer, wybitny kompozytor muzyki filmowej. Napisane przez niego utwory pojawiały się najczęściej na antenie RMF Classic w ciągu ostatnich dwóch dekad historii stacji. Artysta odbierze statuetkę osobiście w maju, podczas koncertu w Krakowie.
  • Nagroda Specjalna RMF Classic trafiła do fundacji Legalna Kultura, która od 10 lat prowadzi wytrwałą, konsekwentną i skuteczną kampanię, w ramach której promuje legalne korzystanie z zasobów kultury w sieci. Dotychczas w kampanię zaangażowało się ponad 260 artystów, m.in. Anna Dereszowska, Dorota Miśkiewicz, Aga Zaryan, Andrzej Seweryn i Piotr Adamczyk.

Gala, podczas której wręczono nagrody, odbyła się w warszawskiej restauracji Concept 13, a uroczystość uświetnił swym występem Jazz Band Młynarski-Masecki. Tegoroczna, 11. już edycja plebiscytu MocArty RMF Classic była wyjątkowa, bo związana z jubileuszem 20-lecia rozgłośni, który przypada jesienią tego roku.

Przejdź do listy informacji prasowych

KONTAKT DLA PRASY

Krzysztof Głowiński       Rzecznik Prasowy Grupy RMF

ul. Fabryczna 5a, 00-446 Warszawa        |        tel. 222 031 054        |        krzysztof.glowinski@rmf.pl
D0 GÓRY