MocArty RMF Classic rozdane. Mirosław Baka z tytułem Człowieka Roku

13/03/2024

W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.

MocArty 2023

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wyłonili słuchacze RMF Classic podczas internetowego glosowania.

Tytułem Człowieka Roku został wyróżniony Mirosław Baka, za przypomnienie widzom kinowym i teatralnym, na czym polega dojrzałe i wartościowe aktorstwo. W ub.r. rola Boryny w święcącym sukces frekwencyjny filmie „Chłopi”, została niezwykle doceniona przez widzów, podobnie jak ważna rola teatralna w spektaklu „Edukując Ritę” w Teatrze 6. Piętro.

Wydarzeniem Roku okazała się premiera serialu „1670” – satyrycznej komedii z historią w tle, która nawiązuje do współczesności i najbardziej aktualnych tematów. Produkcja wyśmiewa „polskość” i narodowe przywary, a także odważnie komentuje rzeczywistość.

W kategorii MocNa Rzecz zwyciężył projekt Fundacji UNAWEZA „Młode Głowy”, który zachęca do otwartego dialogu o zdrowiu psychicznym zarówno dzieci, jak i rodziców. Po roku działalności bezpłatnym programem profilaktycznym objętych zostało ponad 300 tys. młodych osób z niemal 1,5 tys. szkół.

W kategorii Muzyka Filmowa Roku nagrodzona została ścieżka dźwiękowa do „Chłopów” autorstwa Łukasza Rostkowskiego. Artysta, który działał na scenie hip-hopowej, jazzowej i klasycznej, wykorzystał swoje muzyczne doświadczenia, zainspirował się szeroko pojętym folklorem słowiańskim i zaangażował takie gwiazdy jak Kayah czy zespół Kwiat Jabłoni.

W tym roku redakcja RMF Classic zdecydowała się także przyznać nagrodę specjalną. Trafiła ona do Jerzego Hoffmana i całej ekipy filmu „Ogniem i mieczem” w 25. rocznicę premiery filmu.

MocArty RMF Classic to jedne z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez polską publiczność. Pod głosowanie poddawane są dokonania twórców ze świata kultury, sztuki, nauki czy designu. Plebiscyt obejmuje najważniejsze wydarzenia, projekty, inicjatywy, które odniosły sukces w swojej dziedzinie, uzyskały dobre recenzje widzów lub uczestników, a także konkretne produkty, które w szczególnie pozytywny sposób zaistniały w przestrzeni publicznej.

Pierwsza edycja została zorganizowana w 2010 roku. Od tego czasu statuetkami zostali wyróżnieni m.in.  Leszek Możdżer, Hans Zimmer, Robert Więckiewicz, Ewa Błaszczyk, Tomasz Kot, Tomasz Bagiński, Janusz Gajos, Olga Tokarczuk, Sławosz Uznański, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, krakowski MOCAK czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przejdź do listy informacji prasowych

KONTAKT DLA PRASY

Maciej A. Brzozowski       Dyrektor PR Grupy Bauer Media w Polsce

ul. Motorowa 1, 04-035 Warszawa        |        maciej.brzozowski@bauer.pl
D0 GÓRY