Nobel dla Tokarczuk – Specjalne wyjazdowe Fakty RMF FM prosto ze Sztokholmu

04/12/2019

Już 10 grudnia literackiego Nobla odbierze Olga Tokarczuk. Redakcja Faktów RMF FM przygotowała specjalne wydania wiadomości, które 10 grudnia będą emitowane prosto ze Sztokholmu.

Fakty ze Sztokholmu

"Proponujemy słuchaczom uczestniczenie w tym niezwykłym wydarzeniu przenosząc ich jak najbliżej miejsca, gdzie będą działy się ważne fakty dla polskiej kultury" – mówi Marek Balawajder. "Na co dzień informacje nadawane są z Kopca Kościuszki, ale 10 grudnia emitować je będziemy sprzed Filharmonii w Sztokholmie, w której o 16.30 zacznie się ceremonia wręczenia Nagród Nobla."

Specjalny serwis informacyjny RMF FM rozpocznie się o 14.00, później co godzinę, aż do wieczora Fakty będą nadawane ze Szwecji.

Do Sztokholmu jedzie wóz satelitarny oraz dziennikarze i producenci; szefowa redakcji kulturalnej Katarzyna Sobiechowska Szuchta,  Tomasz Staniszewski,  Mateusz Chłystun oraz Michał Dukaczewski. 

"W Szwecji będziemy oczywiście kilka dni wcześniej, na miejscu porozmawiamy z tłumaczami i wydawcami Olgi Tokarczuk, współautorami jej międzynarodowego sukcesu. We wtorek 10 grudnia przed południem odwiedzimy Muzeum Noblowskie w Sztokholmie, szukając w nim pamiątek po polskich noblistach. Ruszymy też śladami Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej przypominając ich sztokholmskie ścieżki, zabawne anegdoty z gali i bankietów, przywołamy też atmosferę tamtych grudniowych dni w 1980 i 1996 roku" – mówi Katarzyna Sobiechowska Szuchta.

We wtorek od popołudnia dziennikarze będą relacjonować wydarzenia z Filharmonii w Sztokholmie, w której o 16.30 zacznie się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, a potem sprzed Ratusza, w którym od 19.00 do późnej nocy odbywać się będzie noblowski bankiet . A w czwartek 11 grudnia noblistka będzie specjalnym gościem Faktów RMF FM. Oprócz Faktów na antenie, specjalny serwis pojawi się też na RMF24.pl

"Oprócz bieżących relacji wysłanników ze Sztokholmu, na pewno przybliżymy zwyczaje i tradycje związane z  nagrodą Nobla, pokażemy postacie wcześniejszych polskich noblistów" – mówi odpowiadająca za serwis Joanna Potocka. "Ale też sięgniemy po ciekawostki; czytelnicy dowiedzą się na przykład dlaczego Sienkiewicz sam pojechał po odbiór nagrody, albo  jaki dowcip opowiadała Wisława Szymborska. Nie zapomnimy też  o  postaci samego fundatora, czyli Alfreda Nobla." 

Dziennikarze RMF FM nie po raz pierwszy  niestandardowo podchodzą do ważnych wydarzeń. Serwisy informacyjne RMF FM wcześniej spoza studia na Kopcu Kościuszki w Krakowie prowadzone były na przykład w 5. rocznicę zamachów na WTC, czy 20. rocznicy awarii w elektrowni w Czarnobylu.

Przejdź do listy informacji prasowych

KONTAKT DLA PRASY

Maciej Brzozowski       Dyrektor Public Relations

ul. Motorowa 1, 04-035 Warszawa        |        maciej.brzozowski@rmf.pl        |        tel. 22 517 02 57
D0 GÓRY