RMF FM upamiętni bohaterów Powstania Warszawskiego i ofiary cywilne

29/07/2021

1 sierpnia dziennikarze RMF FM razem z harcerzami ze Związku Harcerstwa Polskiego ustawią znicze przy wszystkich miejskich tablicach upamiętniających śmierć Polaków w trakcie Powstania Warszawskiego. Przez cały dzień w „Faktach RMF FM” reporterzy opowiadać będą o stołecznych tablicach i wydarzeniach z nimi związanych.

1 sierpnia w RMF FM

Dziennikarze RMF FM chcą zwrócić uwagę słuchaczy na te tablice i przypomnieć tragiczne wydarzenia z lata 1944 roku.

W dniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego razem z harcerzami ZHP RMF FM rozstawi znicze przy każdej z tych tablic. O wielu z nich dziennikarze opowiedzą w „Faktach RMF FM”, przypominając o poświęceniu bohaterów i o tragicznych epizodach Powstania. Rozgłośnia zaprosi także słuchaczy do dawnej pracowni Karola Tchorka, twórcy tablic, by opowiedzieć, jak one powstawały. Natomiast o godzinie 17, w „Godzinę W” na antenie RMF FM rozlegną się syreny.

W Warszawie jest obecnie około 160 charakterystycznych tablic zaprojektowanych przez rzeźbiarza Karola Tchorka. Jego projekt wygrał konkurs ogłoszony w 1948 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Tablice to płaskorzeźby wykute w szarym piaskowcu, z krzyżem maltańskim pośrodku. Tarcze zazwyczaj zdobi napis: „Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny”. Na tablicach znajduje się także krótki opis wydarzenia, które ono upamiętnia: masową egzekucję Powstańców, rozstrzelanie mieszkańców, zbombardowanie szpitala, mord na dzieciach.

Przejdź do listy informacji prasowych

KONTAKT DLA PRASY

Krzysztof Głowiński       Rzecznik Prasowy Grupy RMF

ul. Fabryczna 5a, 00-446 Warszawa        |        tel. 600 002 531        |        krzysztof.glowinski@rmf.pl
D0 GÓRY