Europejski Kongres MŚP Katowice - wrzesień 2014

MŚP nabierają rozpędu. Panele dyskusyjne, warsztaty, liczne delegacje zagraniczne i konkretne rozwiązania dla przedsiębiorców. Z roku na rok przybywa nie tylko tematów i zagadnień dotyczących małych i średnich firm, ale również uczestników jednego z największych wydarzeń dedykowanych sektorowi MŚP.

Kongresowi patronuje Grupa RMF.

Małe i średnie firmy są siłą polskiej gospodarki. Generują zdecydowaną większość PKB i stanowią fundament stabilnego rozwoju gospodarek światowych. Mimo ich znaczenia i roli jaką pełnią  w gospodarce światowej napotykają przeszkody, które uniemożliwiają im systematyczny rozwój. To stało się bodźcem do zorganizowania wydarzenia, które ma na celu wsparcie ich działalności i stworzenie im lepszych warunków do dalszego rozwoju.

 

 

3 lata zbierania doświadczeń

I edycja, w ciągu dwóch dni w ramach 12 paneli zgromadziła 2,5 tys. uczestników. Sesje inauguracyjną otworzył Prezes Rady Ministrów Donald Tusk. Kolejna edycja została rozszerzona o zagadnienia związane z budownictwem i szeroko pojętą internacjonalizacją przedsiębiorstw.  Panele dyskusyjne i warsztaty trwały 4 dni, a udział w nich wzięło prawie 3000 uczestników z 21 państw. Ubiegłoroczna edycja w ramach 56 wydarzeń skupiła przedstawicieli 35 krajów i ponad 3000 uczestników. Kongres zainaugurował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski.

- Od pierwszej edycji staramy się rozmawiać na aktualne problemy przedsiębiorców. Poprzednie edycje zgromadziły liczne grono ekspertów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wypracowaliśmy rozwiązania i recepty dla małych i średnich firm. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia - podkreśla Tadeusz Donocik, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu.

 

Międzynarodowy wymiar Kongresu

Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu jest„10 lat przedsiębiorczości bez granic”. Będzie to symboliczne podsumowanie wymiaru gospodarczego przynależności do struktur unijnych. W 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Organizatorzy chcą szczególnie podkreślić międzynarodowy charakter Kongresu.

 

 

Kongres MŚP w liczbach


Europejski Kongres Małych i Średnich przedsiębiorstw już na stałe wpisał się w kalendarz europejskich wydarzeń gospodarczych. I edycja, którą otworzył Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zgromadziła 2,5 tysiąca uczestników, a ubiegłoroczna skupiła przedstawicieli 35 krajów i ponad 3 tysiące uczestników. 
W tym roku Organizatorzy spodziewają się 3000 uczestników w tym przedstawicieli 30 krajów. W ramach IV edycji odbędzie się ponad 40 paneli poświęconych tematyce przedsiębiorczości, zarządzania, gospodarki, prawa, finansów oraz 9 wydarzeń towarzyszących. Współgospodarzami wydarzenia są zarówno województwo śląskie, małopolskie, jak i opolskie. Przedsiębiorcy w dniach 23-24 września będą mogli odwiedzić Targi Biznes Expo – stanowią one doskonałą okazję na nawiązywanie nowych kontaktów oraz bezpośrednich relacji z blisko 40 wystawcami.

 

Biznes dla młodych przedsiębiorców

Jednym z najważniejszych wydarzeń zapowiadających tegoroczną edycję jest inicjatywa WSB i Forum Młodych RIG - Pociąg do Przedsiębiorczości. 15 września, w ramach akcji przedsiębiorcy zapowiedzą w Sejmie swój manifest, który poprzedzą wykłady i prelekcje w czasie podróży pociągiem do Warszawy. Nie zabraknie ekspertów: Jerzy Buzek, Kamil Durczok i Jacek Uroda.

Forum Młodych RIG w Katowicach prowadzi liczne inicjatywy skierowane do ludzi młodych. Odbywające się w ramach Kongresu Europejskie Forum Młodych Przedsiębiorców to poszukiwanie europejskich wzorców przedsiębiorczości i źródło wiedzy na temat prowadzenia własnego biznesu.

- Zamierzamy przekazać na ręce rządu RP rekomendacje związane z prowadzeniem firmy przez młodych przedsiębiorców z Polski podczas Europejskiego Forum Młodych Przedsiębiorców, które będzie integralną częścią Kongresu w Katowicach - podsumowuje Przemysław Grzywa z Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. 

 

O MŚP dla MŚP

Przedsięwzięciem towarzyszącym IV Europejskiemu Kongresowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw będą Targi Usług i Produktów dla MŚP BIZNES EXPO, podczas których firmy i instytucje będą prezentować ofertę skierowaną do tego sektora. Zeszłoroczne Targi zgromadziły 50 wystawców, a przez 2 dni odwiedzający je przedsiębiorcy nawiązalikontakty gospodarcze. Zobacz więcej na www.targibiznesexpo.pl

Dodatkowo Kongresowi towarzyszyć będzie Program "Samorząd, który wspiera MŚP". Celem programu jest wyłonienie i promocja samorządów, które stwarzają przedsiębiorstwom sektora MŚP dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz w szczególny sposób wspierają rozwój tego sektora.

Udział w Kongresie jest bezpłatny. Rejestracji on-line można dokonać na stronie internetowej www.kongresmsp.eu, gdzie znajdują się również szczegółowe informacje dot. przedsięwzięcia.

 

Zobacz także informację o ubiegłorocznej edycji Kongresu oraz relację z edycji w 2012 roku.

 

D0 GÓRY