Innowacje tematem Kongresu Regionów 2017 (Wrocław)

Największe nazwiska w polskim samorządzie oraz światowej sławy eksperci przyjadą 19 i 20 czerwca do Wrocławia, by wziąć udział w VIII Kongresie Regionów.
Patronem Kongresu jest Grupa RMF

Samorząd 2.0 – Pożądane innowacje

„Samorząd 2.0 – Pożądane innowacje”– to temat tegorocznego Kongresu. Innowacje, dzięki którym możliwa będzie poprawa życia mieszkańców, podzielone zostały na pięć obszarów: finansowania działalności jednostek samorządowych, technologii, inwestycji, zarządzania i spraw społecznych.

Obecność na tegorocznym Kongresie Regionów będzie okazją do spotkania trzech rozpoznawalnych na świecie innowatorów:

Gil Panelosa - pionier miejskiej rewolucji w mobilności i zagospodarowaniu przestrzeni. Jako pierwszy na świecie przekształcił duże miasto (Bogotę w Kolumbii) tak, by ograniczyć w nim dominację samochodu i dać pierwszeństwo mieszkańcom, przez co przyczynił się znacząco do poprawy warunków życia, w tym bezpieczeństwa.

Carl Friedrich Eckhardt - szef think tanku Urban Mobility, który bada najnowsze rozwiązania w zakresie mobilności i ekonomii współdzielenia (Shared Economy). Eckhardt pokaże z jakich aplikacji i technologii korzystają mieszkańcy podążający za tymi trendami oraz jak miasta mogą reagować na te zjawiska z korzyścią dla siebie.

Lorenz Dexler – współautor projektu jednego z najsłynniejszych na świecie parków miejskich: Superkilen w Kopenhadze, projektu przestrzeni publicznej, który jednocześnie łączy przestrzenie etnicznej tożsamości różnych grup mieszkańców. Dexler opowie podczas sesji plenarnej, jak w nowoczesny proces projektowania miast włącza się ich mieszkańców.

Podczas Kongresu odbędzie się też specjalna sesja o innowacjach w komunikacji społecznej. Jarosław Kuźniar, jedna z najbardziej popularnych postaci w polskim Internecie, opowie, jak zdobywać przewagę nad konkurentami, skutecznie komunikując się z mieszkańcami i turystami poprzez media społecznościowe. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcą by ich koncepcje miały szanse przebić się do mieszkańców i wygrać ich akceptację.

Poza gośćmi specjalnymi w VIII Kongresie Regionów udział weźmie blisko 140 panelistów, w tym ponad 30 prezydentów miast, na czele z gospodarzem Rafałem Dutkiewiczem z Wrocławia,Jackiem Karnowskim z Sopotu,Tadeuszem Ferencem z Rzeszowa,Wadimem Tyszkiewiczem z Nowej Soli,Romanem Szełemejem z Wałbrzycha iRobertem Biedroniem ze Słupska.  Swoją obecność potwierdzili również marszałkowie województw, w tym Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego,Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego, oraz współgospodarz,Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Goście wydarzenia to również eksperci.  Zaproszenie przyjęli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, odpowiedzialny między innymi za elektromobilność, Michał Kurtyka oraz przedstawiciele największych korporacji samorządowych na czele z Andrzejem Porawskim, dyrektorem Związku Miast Polskich. Pojawi się również przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i współtwórca polskiego samorządu, Jerzy Stępień, prezydent Konfederacji Lewiatan, Henryka Bochniarz oraz europoseł Jan Olbrycht. Poza nimi Kongres gościć będzie wielu przedstawicieli firm i organizacji pozarządowych.

VIII Kongres Regionów odbędzie się w dniach 19-20 czerwca we Wrocławiu. Jego organizatorem jest Grupa Onet - Ringier Axel Springer Polska (wydawca m.in. Newsweek, Forbes, Fakt, Business Insider), a gospodarzami - Prezydent Wrocławia i Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Partnerem strategicznym tegorocznej edycji jest BMW.

Szczegółowe informacje o Kongresie Regionów dostępne są na stronie www.kongresregionow.pl. Tam również możliwy jest zakup biletów.

D0 GÓRY