IV edycja Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI

Ponad 450 uczestników, ponad 70 panelistów, 2 dni debat i spotkań, 28 paneli dyskusyjnych i aż 4 różne konferencje: „Zarządzanie oświatą”, „Kultura i sport”, „Dyrektor szkoły w obliczu zmian” oraz „I Kongres Szkół Branżowych”. Tak w liczbach przedstawia się podsumowanie IV edycji Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI.
Patronat nad konferencją objęła Grupa RMF dla Miast i Regionów.

Jaka będzie przyszłość edukacji w Polsce? Zastanawiają się samorządowcy i przedstawiciele instytucji rządowych

Konferencja odbyła się 15–16 marca 2017 r. na toruńskich Jordankach, które stało się wizytówką miasta i głównym miejscem spotkań w regionie. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dariusz Kurzawa, Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem oraz przedstawiciele współorganizatorów: Michał Zaleski, Prezydent Torunia i Janusz Król, Prezes Municipium S.A., redaktor naczelnym Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA.

GORĄCE TEMATY

Konsekwencje likwidacji gimnazjów, wyzwania stojące przed dyrektorami placówek oświatowych, finansowanie szkolnictwa, subwencja przekazywana na edukację oraz zrewolucjonizowane szkolnictwo branżowe to tylko niektóre z najbardziej aktualnych tematów. Konferencja stanowiła arenę wymiany myśli na tematy nowoczesnych technologii w szkołach i samorządach oraz zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością.

WYBITNI GOŚCIE I PANELIŚCI

Gościem Honorowym była Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. Wystąpienie inspiracyjne: Turkusowa Samoorganizacja poprowadził wybitny ekonomista prof. Andrzej Blikle. Wśród panelistów - oprócz Anny Zalewskiej - znaleźli się m.in. posłanka na Sejm Iwona Michałek, przez wiele lat sprawująca funkcję rzeczniczki praw ucznia, Czesław Ficner, pomysłodawca astrobaz, Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Jako prelegentów gościliśmy również przedstawicieli partnerów biznesowych m.in. z takich firm jak Engie Technika Instalacyjna, Instytut Badań Edukacyjnych, Microsoft czy Altar.

TORUŃSKI WIECZÓR ARTYSTYCZNY

Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji był Toruński Wieczór Artystyczny, wypełniony niezapomnianymi wrażeniami zapewnionymi przez toruńskiego muzyka obchodzącego w tym roku 35-lecie działalności artystycznej - Sławka Wierzcholskiego wraz ze stworzoną przez niego NOCNĄ ZMIANĄ BLUESA oraz koncert duetu Sylwia & Witek.

RANKING DOTACJE UNIJNE W OŚWIACIE

Podczas Gali ogłosiliśmy wyniki rankingu DOTACJE UNIJNE W OŚWIACIE i uhonorowaliśmy laureatów. Ranking ten poświęcony jest funduszom unijnym w budżetach samorządowych, ale obejmuje niezwykle ciekawy wycinek tego zagadnienia. Uwzględnimy w nim dotacje związane z finansowaniem bieżących zadań w oświacie (działy 801 i 854 budżetu), z pominięciem wydatków majątkowych.

Zobacz wyniki rankingu oraz galerię na stronie www.oswiataprzyszlosci.pl

RAPORT WYDATKI NA OBIEKTY KULTURALNE

Przedstawiliśmy opracowany po raz pierwszy raport „Wydatki na obiekty kulturalne i ich efekty – najlepiej funkcjonujące obiekty kulturalne”. W raporcie zrobiliśmy przegląd wydatków strukturalnych, inwestycji kulturalnych zrealizowanych przez JST. Pokazaliśmy, jaki jest udział mieszkańców czy turystów w kulturze danej jednostki, a także zaprezentowaliśmy najważniejsze – zdaniem autora – wydarzenia kulturalne i ocenimy, jak kultura i poniesione na nią wydatki wpływają na rozwój miasta oraz regionu, a tym samym na jego promocję. Pobierz Raport >>

WYSTAWA PROMOCYJNA

Oprócz paneli i debat uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą usług i produktów dla samorządów i dyrektorów szkół podczas wystawy promocyjnej. Wśród wystawców nie zabrakło znanych firm i instytucji m.in. Instytut Badań Edukacyjnych, Microsoft, Multimedia w Szkole, Ecophone, Energylandia, Wolters Kluwer Polska, Zoom Natury, Remi czy Młyn Wiedzy.

ORGANIZATOR

Municipium S.A. jest wydawcą Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, miesięcznika „Wspólnota Mieszkaniowa” i „Pracownik Samorządowy” oraz Pierwszej interaktywnej platformy szkoleniowej dla pracowników JST „Akademia Wspólnoty”. Wydawca organizuje również takie cykliczne wydarzenia jak „Ogólnopolskie Seminarium Sekretarzy”, „Samorządowe Forum Kapitału i Finansów”, „Ogólnopolski Kongres Zarządców Nieruchomości”.

D0 GÓRY