Kongres Młodego Samorządu w Dusznikach-Zdroju (2015)

Właśnie zakończyły się być może najbardziej przełomowe wybory samorządowe w historii Polski. W ogromnej ilości miast władzę objęło pokolenie ludzi młodych, którzy dorastali już w wolnej Polsce. Polska samorządność w obecnym kształcie (z małymi zmianami) w 2015 roku będzie mieć 25 lat. Organizowany w dniach 19-21 marca 2015 roku w Dusznikach-Zdroju Kongres stał się miejscem wymiany myśli o samorządzie oraz stanowił istotne wsparcie dla nowoczesnego i harmonijnego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Kongresowi patronowała Grupa RMF.

Z inicjatywy trzydziestoletniego Burmistrza Piotra Lewandowskiego, w dniach 19-21 marca odbył się w Dusznikach-Zdroju I Kongres Młodego Samorządu. W ostatnich wyborach samorządowych wybraliśmy na wójtów, burmistrzów i prezydentów 190 osób, które nie ukończyły 35. roku życia. "To sygnał, że Polacy są gotowi na odważne zmiany, są zdeterminowani by powierzyć dużą odpowiedzialność młodemu pokoleniu i że pokładają wielką nadzieję w nas i naszych planach na najbliższe 4 lata" – mówi Piotr Lewandowski.

Kongres Młodego Samorządu obejmował takie zagadnienia jak między innymi:  Współpraca instytucji finansowych z samorządem; Przywództwo, zarządzanie organizacją, o budowaniu bezpieczeństwa w gminie; Sukces w samorządzie i niezależność polityczna; „Dlaczego warto się angażować społecznie?” - o budowaniu Państwowości na poziomie samorządu;  ”Czego biznes oczekuje od samorządu? Gdzie samorząd popełnia błędy przy pozyskiwaniu inwestorów?”. O współpracy biznesu i samorządu.  Problematyka partnerstwa publiczno-prywatnego. Finansowanie działalności gminy;Wolontariat - dlaczego warto angażować się społecznie, organizacja wolontariatu, jak pozyskiwać fundusze na przedsięwzięcia; Promocja i autoprezentacja. Prelekcja o budowaniu wizerunku oraz warsztaty z tworzenia lokalnej telewizji samorządowej; Regionalny Program Operacyjny - planowane priorytety, kryteria oceniania, dyskusja o aktualnej perspektywie budżetowej.

Organizatorzy zaprosili na wykłady autorytety reprezentujące różne obszary związane z zarządzaniem, finansowaniem i funkcjonowaniem miast i gmin:
- Mateusz Morawiecki - Prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK SA.
- Przedstawiciel sponsora z prelekcji o partnerstwie publiczno-prywatnym i współpracy instytucji bankowej z samorządem.
- Eliza Dzwonkiewicz - Prezes Zarządu Fundacji Banku Zachodniego WBK
- Bogdan Rymanowski –polski dziennikarz telewizyjny, publicysta, obecnie pracownik TVN
- Adam Bachleda-Curuś (43 najbogatszy Polak, burmistrz zakopanego w latach 1995-2001). Przedsiębiorca.
- Roman Polko (generał dywizji Wojska Polskiego, oficer dyplomowany wojsk powietrznodesantowych i sił specjalnych, doktor nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją.

Zobacz reportaż z Kongresu:


 

Głównym organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Duszniki-Zdrój. Współorganizatorzy: Fundacja de Primario, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Powiat Kłodzki.

Więcej na www.mlodysamorzad.pl

D0 GÓRY