Kongres Regionów w Świdnicy (2014)

„Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność” czyli nowa rola władz samorządowych - to główny temat Kongresu Regionów, który odbył się w Świdnicy w dniach 10-12 czerwca 2014 roku.
Grupa RMF była patronem medialnym Kongresu.

To największe w Polsce spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. W każdej edycji Kongresu bierze udział blisko 2 tys. osób z całej Polski. W trakcie trzech dni kongresowych odbywa się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych.

Gościem specjalnym V Kongresu Regionów był Rudolph Giuliani– legendarny burmistrz Nowego Jorku.

Gość specjalny podzielił się we wtorek, 11 czerwca 2014 roku swoimi doświadczeniami z uczestnikami Kongresu Regionów: „Im więcej czasu poświęcisz na planowanie, tym szybciej wymyślisz, co w mieście trzeba zmienić i w jaki sposób”. Podczas debaty prowadzonej przez Tomasza Lisa, redaktora naczelnego Newsweeka z udziałem Giulianiego, prezes wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska – Edyty Sadowskiej, prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka oraz wiceprezydenta Wrocławia Macieja Bluja rozmawiano o najważniejszych wyzwaniach stojących przed samorządowcami.

 

Trzeciego dnia kongresu w czwartek, 12 czerwca podczas sesji plenarnej z udziałem m. in. Olgierda Dziekońskiego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta wręczono nagrody w rankingu Forbesa „Miasta przyjazne dla biznesu”. Nagrody przyznano w następujących kategoriach:

Miasta i gminy do 50 tys. mieszkańców – miejsce I – gmina Lesznowola

Miasta od 50 do 150 tys. mieszkańców – miejsce I – Zielona Góra

Miasta od 150 do 300 tys. mieszkańców – miejsce I – Gdynia

Miasta powyżej 300 tys. mieszkańców – miejsce I - Warszawa

 

Organizatorzy:  Miasto Świdnica oraz Ringier Axel Springer Polska – wydawca tygodnika Newsweek, miesięcznika Forbes i gazet codziennych Fakt i Przegląd Sportowy.

 

Patroni i partnerzy:

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego,

Honorowy Partner Merytoryczny – Komisja Europejska,

Partnerzy Merytoryczni: Związek Miast Polskich, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Związek Powiatów Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza.

 

Oficjalna strona Kongresu

 

D0 GÓRY