Tour Salon 2013 - największe targi turystyczne w Polsce

Branża turystyczna kończy stary i rozpoczyna nowy sezon zawsze w tym samym miejscu - na targach Tour Salon w Poznaniu! Oferty biur podróży, touroperatorów, przewoźników, ubezpieczycieli, stoiska narodowe, a przede wszystkim barwne prezentacje ofert Miast i Regionów z całej Polski! Obowiązkowe miejsce dla wszystkich związanych z turystyką i marketingiem miejsca.

Targom patronował portal RMF24.pl

Od 17 do 19 października 2013 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyły się największe w Polsce Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2013. Dla spragnionych egzotyki to coś wyjątkowego. Jeśli zastanawiacie się, gdzie za chwilę pojechać na narty, to nic prostszego. Jeśli szukacie inspiracji do dalszych podróży?  Właśnie na TOUR  SALONIE je znajdziecie.

Obecne na targach oferty biur podróży, touroperatorów, przewoźników, ubezpieczycieli, stoisk narodowych i regionów, dostępne mapy oraz przewodniki przydadzą się w zaplanowaniu wakacji w Polsce i za granicą, czy krótkiego wyjazdu na weekend z rodziną lub przyjaciółmi. Podczas tegorocznej odsłony Tragów, wstęp w każdym z trzech dni targowych będą mieć wszyscy – profesjonaliści i szeroką publiczność.

Po raz pierwszy na TOUR SALONIE pojawiły się ekspozycje targowe z Gruzji, Macedonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym roku będzie była porównywalna ilość wystawców, co w roku poprzednim, czyli około 600.

 

Moc atrakcji dla szerokiej publiczności 

W tym roku przygotowaliśmy dla szerokiej publiczności mnóstwo atrakcji. Będą spotkania z podróżnikami, festiwal blogerów „Śladami Marzeń”, a Scena Kultury jak zawsze zaprasza na występy artystyczne. Wszystkie atrakcje dla szerokiej publiczności były w cenie biletu  – podkreśla Anna Myślak, organizator targów. Nieodłącznym targowym krajobrazem była Scena Kultury, na której organizowane będą wystąpienia, prelekcje i różnego typu prezentacje. W ubiegłym roku podczas dni przeznaczonych dla szerokiej publiczności, nie wliczając atrakcji na stoiskach wystawców, odbyło się 27 wydarzeń. Także i w tym roku kalejdoskop wydarzeń będzie ogromny.

 

Kraj partnerski

Trudno  w paru zdaniach opisać Japonię. To piękny, tajemniczy, dla Polaków nawet egzotyczny, kraj z ciekawą kulturą, historią i  językiem. Ponieważ Japonia jest Krajem Partnerskim TOUR SALONU będzie szansa, by przyjrzeć się jej się z bliska. Na stoisku narodowym Japonii nie zabrakło licznych atrakcji, a na Scenie Kultury przygotowano występy zespołów z Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

 

 

Zagraniczny Region partnerski

Regionem Partnerskim TOUR SALONU był włoski region Veneto, który w języku polskim nazywany jest Wenecją Euganejską. To niesamowite, ile atrakcji ma on do zaoferowania turyście. Z jednej strony zimowe szaleństwo w Alpach, aktywny wypoczynek nad Jeziorem Garda, Złote Dolomity, czyli kąpiele słoneczne na pięknych plażach, z drugiej Veneto proponuje bogactwo kulturowe miast i licznych miasteczek.

 

 

 

 

 

 

Spotkania z podróżnikami

Po raz pierwszy na targach TOUR SALON pojawiło się stoisko magazynu National Geographic Traveler, na którym gościem była m.innymi Martyna Wojciechowska, Marek Kamiński, Marcin Kydryński.

Spotkanie z MARKIEM KAMIŃSKIM odbyło się w piątek, 18.10 br.  Słuchacze RMF FM mieli z tej okazji możliwość wygrać "Alfabet" Marka Kamińskiego. To wybitny polski polarnik, wpisany do Księgi rekordów Guinessa w kategorii Ludzkie Możliwości – Odkrywcy: „Pierwszy na obydwu Biegunach w tym samym roku”. W sobotę, 19.10 br.  gościem była MARTYNA WOJCIECHOWSKA. Jako najmłodsza Polka w historii wspięła się na szczyt Mount Everest. Osiągnięciem Martyny Wojciechowskiej jest również zdobycie najwyższych gór wszystkich siedmiu kontynentów. Prowadzi program telewizyjny „Kobieta na krańcu świata”. Również w sobotę 19.10. br. swoje książki podpisywał MARCIN KYDRYŃSKI. Podróżnik odwiedził między innymi Zanzibar, Etiopię, Kenię, Sudan oraz niedostępne pustynie afrykańskie.

 

Konkursy i atrakcje na stoiskach

Na Targach było mnóstwo kolorowych ofert, a wystawcy przygotowali dla zwiedzających konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Dla tych co zgłodnieli, była oferta w postaci regionalnych przekąsek przywiezionych specjalnie na tę okazję do Poznania. Na chwilę relaksu zapraszała WySPA Zdrowia! W specjalnie zaaranżowanej strefie zapoznać się  można było z bogatą ofertą polskich uzdrowisk i resortów SPA.

 

Wystawy

Spacerując po targach można było podziwiać wystawy fotograficzne. Wraz z plebiscytem „7 Nowych Cudów Polski” organizowanym po raz trzeci przez National Geographic Traveler w wybranych miastach Polski prezentowano wystawę fotograficzną przedstawiająca miejsca nominowane w tym roku oraz laureatów poprzednich edycji. Na TOUR SALONIE obył się finał wystawy. Na własne oczy  można się było przekonać, jak piękna jest Polska.

Z kolei Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
w Krakowie w ramach obchodów 140-lecia utworzenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego przygotował wystawę zatytułowaną „Od Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”. Bogata dokumentacja i fotografie ukazują historię tego stowarzyszenia, które przez 140 lat kreowało powstanie i budowę zorganizowanej turystyki górskiej w Polsce. Do końca roku 2013 wystawa będzie prezentowana m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Sanoku i w Nowym Targu oraz w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

 

Książki o podróżach

Na Targach poznać można było laureatów XXII edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Po raz pierwszy w tym roku na stoisku targowym Przeglądu można było się spotkać z autorami wyróżnionych publikacji w pięciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie krajoznawcze oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy oraz informatory krajoznawcze i foldery.

 

Podróżowanie z dzieckiem

W życiu każdego podróżnika jest kilka kluczowych momentów kiedy dalsze wyruszanie na wyprawę staje pod znakiem zapytania. Są to: pierwsza praca, pierwszy stały związek i pierwsze dziecko. Okazuje się jednak, że niemowlę to idealny partner na wspólne wyjazdy, a fakt zostania rodzicami nie przekreśla podróżniczych planów (choć wiele trzeba zrewidować!). Po ośmiu latach wspólnego podróżowania z dwójką dzieci Anna i Krzysztof Kobusowie wiedzą jedno: z pewnością warto wyruszyć rodziną na szlak, bo tego co wspólnie przeżyjemy nie zastąpi nam żadna telewizja czy komputer.

Autorzy licznych książek w tym serii „Mali podróżnicy w wielkim świecie” oraz "Podróże z dziećmi - poradnik praktyczny" opowiedzieli o przygodach w podróżach z dziećmi, zmianie perspektywy widzenia świata oraz powiedzieli jak się do takiego wyjazdu przygotować. Zaprezentowali też miejsca jakie ich zdaniem są idealne na rodzinną podróż.

 

Podróżnicze opowieści

Festiwal Podróżniczy "Śladami Marzeń"to pierwsze takie na TOUR SALONIE spotkanie podróżników, blogerów i pasjonatów dalekich i bliskich wypraw. Tutaj pasjonaci, ludzie ciekawi życia,  kochający podróże i szukających  inspiracji na najbliższy sezon turystyczny wysłuchali i obejrzeli prelekcje prawdziwych obieżyświatów.  Najlepsza i najatrakcyjniejsza prelekcja Festiwalu oraz najciekawsze i wyjątkowe fotografie z podróży zostały nagrodzone w konkursie o „Złoty Ślad”. Były opowieści o rowerowych podbojach Rosji, longbordowych Azji, o samotnym rejsie dookoła świata, podróży z plecakiem przez Czarny Ląd, wulkanach Ameryki Południowej, Chinach, Himalajach i innych wojażach.

Więcej informacji na stronie wydarzenia

 

Biznes dla turystyki

Na targi przyjeżdżają oczywiście specjaliści, dla których jest to dobry moment na skompletowanie oferty na najbliższy sezon 2013/14 lub też omówienie współpracy z partnerami biznesowymi. W jednym miejscu dostępne były propozycje wszystkich polskich i wielu zagranicznych regionów, biur podróży, uzdrowisk, hoteli, usług w turystyce, czy przewoźników.

TOUR SALON trzeba przede wszystkim  traktować jako miejsce promocji Polski i jej pięknych regionów. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 procentują większym zainteresowaniem naszym krajem ze strony zagranicznych turystów i to trzeba wykorzystać. Dlatego dla specjalistów z zagranicy przygotowano specjalne Pakiety VIP, w ramach których poza wizytą na targach i pomocy w zorganizowaniu dojazdu oraz noclegu zaplanowano m.in. wycieczkę po Poznaniu.

 

Solidna porcja wiedzy i narzędzia do pracy

Nie tylko ekspozycje targowe i wystawcy, ale również bogaty program konferencji, warsztatów i seminariów przyciąga tutaj profesjonalistów. – Tegoroczna tematyka wydarzeń dodatkowych jest bardzo szeroka. Po raz trzeci organizowane są warsztaty Travel 2.0. z e-marketingu w branży turystycznej, a Polska Organizacja Turystyczna  przygotowała dla profesjonalistów warsztaty na temat SPA i wellness – podkreśla Anna Myślak, dyrektor targów TOUR SALON.

Coraz głośniej jest o produktach regionalnych, które można wykorzystać w tzw. turystyce kulinarnej. Dlatego właśnie podczas seminarium „Turystyka kulinarna – polski hit” omówiono ten modny trend oraz zaprezentowano  przykłady turystyki kulinarnej w Polsce i zagranicą. „Zamach travel na incentive? Fakty i mity o incentive travel” było z kolei seminarium na temat zagrożeń wynikających z wyjazdów incentive i różnic pomiędzy turystyką wyjazdową a biznesową.

„Płynąć, ale dokąd? Pierwsza profesjonalna aplikacja mobilna GPS po Wielkiej Pętli Wielkopolski i nie tylko” pod tym hasłem kryje się Wielkopolska Organizacja Turystyczna przedstawiła swoje doświadczenia związane z wprowadzeniem najnowszej aplikacji mobilnej GPS po Wielkiej Pętli Wielkopolski. Dodatkowo podsumowana była dotychczasowa działalność organizacji w prezentacji "Kto pyta nie błądzi – 50 lat Informacji Turystycznej w Wielkopolsce".

Dla touroperatorów, biur podróży oraz agencji incentive zaplanowano warsztat instruktażowy z korzystania z nowej strony internetowej www.voyages-sncf.eu. To dzięki niej profesjonaliści z branży turystycznej z Europy Centralnej i Wschodniej mogą szybko i intuicyjne zarezerwować bilety na połączenia kolejowe na terenie Francji i Europy.

Z kolei dla biur podróży, które chcą zwiększyć sprzedaż wycieczek do Izraela, Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki, IGTO Polska, przygotował specjalistyczne seminarium pt. „Izrael – zamiana destynacji w produkt”.

 

TOUR SALON Targi Regionów i Produktów Turystycznych

 

Więcej informacji:www.tour-salon.pl

Zobacz informacje o targach na portalu RMF24.pl

Posłuchaj relacji w Fakatcg RMF FM.


D0 GÓRY