„Zakochaj się w Polsce nocą” - wystawa fotografii Krzysztofa Masiuka

Wystawa „Polska nocą” w Paryżu

Od 22 lutego 2013 r. mieszkańcy Paryża będą mogli podziwiać wystawę „La Pologne Nocturne” autorstwa fotografika Krzysztofa T. Masiuka, sekretarza Narodowej Rady Ekologicznej. Ekspozycja, będąca efektem unikalnego projektu „Zakochaj się w Polsce nocą”, prezentuje – zgodnie z tytułem – piękno polskich miast w mało znanej, nocnej odsłonie.

Wystawę w galerii Roi Doré w stolicy Francji (6, Rue Sainte Anastase) otworzy uroczysty wernisaż w dniu 21 lutego 2013 r. z udziałem Tomasza Orłowskiego, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Wystawa odbywać się będzie pod Patronatem Honorowym Wicemarszałka Sejmu RP Cezarego Grabarczyka, Wiceminister Sportu i Turystyki Katarzyny Sobierajskiej oraz Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke. Organizatorem przedsięwzięcia jest paryski ośrodek informacyjny Polskiej Organizacji Turystycznej przy współpracy z Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Wystawa będzie dostępna dla Paryżan do 2 marca 2013 r.

Wśród 24 prezentowanych zdjęć znajdziemy zarówno powszechnie znane miejsca z polskich przewodników, takie jak Warszawa, Bydgoszcz, Lublin, Nowy Wiśnicz czy Żywiec, jak i mniej popularne atrakcje turystyczne Wieruszowic, Suchej Beskidzkiej, Porąbki Uszewskiej czy Trzciany. Utrwalone na zdjęciach w nowatorski sposób przez Krzysztofa T. Masiuka, odsłaniają one swe mało znane, ale piękne, nocne oblicze. – Przy realizacji zdjęć korzystałem z techniki HDR pozwalającej na uzyskanie dużej rozpiętości tonalnej. Dzięki temu moje nocne fotografie sprawiają wrażenie trójwymiarowych – mówi Masiuk.

Krzysztof Masiuk fotografuje od blisko 35 lat. Ulubionym tematem zdjęć pochodzącego z Suchej Beskidzkiej fotografika jest  pejzaż. Za sprawą inspiracji dziełami XIX-wiecznego francuskiego fotografa Gustave Le Graya, rozpoczął on realizację swoich młodzieńczych marzeń o przedstawieniu Polski światłami nocy. Wystawa w Paryżu, która inauguruje tegoroczny cykl wystaw Krzysztofa Masiuka, poświęcona jest w hołdzie właśnie Le Grayowi – światowemu pionierowi  fotografii i prekursorowi perfekcjonizmu fotograficznego w wiernym odwzorowaniu światła na zdjęciach.

W roku ubiegłym Warszawiacy mieli możliwość obejrzeć pierwsze efekty projektu "zakochaj się w Polsce nocą" w przestrzeni publicznej stacji metra "Świętokrzyska" (listopad) i "Kabaty" (grudzień/styczeń". Zaprezentowane zdjęcia spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony oglądających.

Wystawa ma zmienić standardowe wyobrażenia Francuzów o Polsce i zachęcić ich do odwiedzenia Polski. Promocja naszego kraju przy pomocy zdjęć wydaje się o tyle trafna, że fotografia to jedno z najpopularniejszych zainteresowań Francuzów – dodaje fotograf, którego projekt obejrzą w tym roku również mieszkańcy Lille, Lyonu, Nicei, Starsburga i Brukselę. Kopia wystawy zostanie zaprezentowana w okresie wakacyjnym w kurortach wakacyjnych Chorwacji.

 

Promocję wystawy wspiera Radio RMF Classic.

 

Oficjalnym patronem wystawy jest Polska Organizacja Turystyczna.

 

Zobacz także profil wystawy na Facebooku.

D0 GÓRY