Patrząc w przyszłość – PPP!

Jak połączyć formułę partnerstwa publiczno-prywatnego z wykorzystaniem Funduszy Europejskich? Czy PPP może być skutecznym środkiem do pobudzenia inwestycji w regionach? Na te i inne pytania odpowiedali uczestnicy konferencji "Patrząc w przyszłość – partnerstwo publiczno-prywatne perspektywą rozwoju regionalnego przy wykorzystaniu Funduszy Europejskich", która odbyła się w Krakowie 30 maja br. w godz. 10.00-15.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego przy Al. Jana Pawła II 39.
Grupa RMF była partnerem konferencji "Patrząc w przyszłość – Partnerstwo Publiczno-Prywatne".

Partnerstwo publiczno – prywatne jest nadal bardziej nadzieją niż faktem i jeszcze się nie sprawdza. Barierą jest aspekt psychospołeczny, bo wciąż styk pieniędzy publicznych i prywatnych postrzegany jest jako coś nagannego. Ten obszar jest rozwijany, ale efekty zmian nie nastąpiły jeszcze w stopniu oczekiwanym– powiedział Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, uroczyście rozpoczynając konferencję Patrząc w przyszłość – partnerstwo publiczno – prywatne perspektywą rozwoju regionalnego przy wykorzystaniu Funduszy Europejskich.

W przedsięwzięciu wzięły udział małopolskie jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy i inne podmioty zainteresowane prowadzeniem inwestycji w formule PPP. Uczestnicy konferencji rozmawiali o finansowych aspektach PPP, specyfice regionalnej i doświadczeniach gmin, które mogą pochwalić się realizacją takich przedsięwzięć. Eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie wpasować dotację unijną w model PPP i dlaczego w Polsce nie realizuje się zbyt dużo tego typu projektów.

Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Jacek Krupa, przekonywał, że rola partnerstwa publicznego w nowej perspektywie unijnej na lata 2014 – 2020 będzie kluczowa, a realizacja wielu przyszłych inwestycji będzie uzależniona od zawiązania partnerstwa publiczno – prywatnego.

Zdaniem przedstawiciela regionu konieczne jest budowanie zaufania i przychylności społecznej dla partnerstwa publiczno - prywatnego. Jak dodał, mimo, że po 2008 r., od potencjalnych partnerów prywatnych spłynęło do różnych instytucji 144 zamówień, to odsetek zawartych umów nie przekroczył nawet 20%.

Jacek Krupa podkreślił, że tego typu konferencje są ważne, bo pokazują dobre praktyki  –  Liczę, że przybędzie nam inwestycji realizowanych w formule PPP. Jeśli efektem dzisiejszej dyskusji będzie otwarcie sektora prywatnego i samorządowego, to będzie dla nas duży sukces – dodał.

W swoim wystąpieniu na temat prawnych uwarunkowań przedsięwzięć w partnerstwie publiczno – prywatnym oraz możliwościach wykorzystania środków UE, Michał Czarnecki -przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, ocenił, że przeszkodą w realizacji projektów w formule PPP jest presja ze strony instytucji na wykorzystywanie mechanizmów prostych i sprawdzonych oraz skomplikowane i zmieniające się otoczenie prawne. Zaznaczył, że potrzebna jest większa wiedza i doświadczenie ze strony instytucji na temat nowatorskiego charakteru tego typu projektów. Jako najważniejsze wyzwania wskazał długi okres umowy PPP celem zagwarantowania zwrotu inwestycji oraz wiele ryzyk do uwzględnienia na etapie jej projektowania. Dodał także, że ograniczone środki z Funduszy UE w kolejnej perspektywie finansowej, przy stale dużych potrzebach publicznych spowodują, że coraz większe znaczenie będzie miało upowszechnianie mechanizmów i form partnerstwa publiczno – prywatnego.

Marcin Wawrzyniak, reprezentant Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego,  poruszył kwestie obowiązujących w polskim systemie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych wynikających z Ustawy o finansach publicznych, by następnie wskazać możliwości oddziaływania projektów realizowanych w formule PPP na zaciąganie długu publicznego przez poszczególne jednostki obecnie oraz po 2014 r. Przedstawił także ogólne zasady oceny wpływu PPP na dług publiczny, obowiązujące w tym zakresie reguły Eurostatu oraz stanowisko Ministerstwa Finansów, a także omówił problemy związane z ich stosowaniem.

Przedstawiciel Centrum Partnerstwa Publiczno-prywatnego, Przemysław Zaremba, zaprezentował PPP w Polsce w liczbach. Zilustrowana została dynamika zmian liczby pomysłów i projektów zgłoszonych do realizacji w formule PPP w latach 2009-2011, a także rezultaty ogłoszeń o PPP/koncesji, przedstawione wg podziału na poszczególne województwa oraz wg podmiotów ogłaszających dane postępowanie. Pokazana została struktura ogłoszeń wg kryterium sektorowego, a także obecna i potencjalna wartość polskiego rynku PPP oraz scharakteryzowany projekt budowy spopielarni oraz cmentarza komunalnego w Podgórkach Tynieckich.

Podczas drugiej części konferencji przedstawione zostały dobre praktyki  z zakresu projektów PPP realizowanych w Polsce. O wdrażanych inwestycjach opowiedzieli samorządowcy, którzy realizują projekty z wykorzystaniem formuły PPP.

Rudolf Sobczyk, sekretarz gminy Radzionków, podzielił się przykładem zastosowania formuły PPP w projekcie obejmującym termomodernizację budynków oświatowych oraz modernizację oświetlenia obiektów budowlanych stanowiących budynki oświatowe w gminie Radzionków połączone z utrzymaniem tych obiektów przez okres 10 lat od daty podpisania umowy, tj. od marca 2010 roku. Wykazał on jakie, zarówno gmina, jak i partner prywatny, do tej pory uzyskali z tego tytułu oszczędności i korzyści, a także przedstawi drogę i zakres realizowanego projektu.

 

Barbara Simon, sekretarz gminy Solec-Zdrój, przedstawiła jeden z nielicznych w Polsce przykład projektu, realizowanego w formule PPP, przy wykorzystaniu FE. Pani sekretarz omówiła funkcję uzdrowiskową oraz przedstawiła bogactwo mineralne gminy, by następnie płynnie przejść do omówienia harmonogramu prac związanych z przygotowaniem i realizacją projektu, jego zakresu rzeczowego i ścieżki uzyskania dofinansowania na budowę kompleksu mineralnych basenów w Solcu-Zdroju.

Przedstawiciel Zarządu Infrastruktury Sportowej Miasta Krakowa - Mirosław Paluchowski, przedstawił natomiast projekt współpracy, który otrzymał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, i pozwala na wymianę doświadczeń związanych z PPP z instytucjami zagranicznymi.

Podsumowaniem konferencji był panel ekspercki, który poprowadził członek Zarządu Województwa Małopolskiego - Stanisław Sorys, a czynnie w dyskusji na temat specyfiki PPP uczestniczyli prelegenci z pierwszej części konferencji oraz Wiesław Bury – Prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a także Józef Laskowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Spotkanie nie przypadkowo odbyło się w krakowskim Muzeum Lotnictwa, sztandarowej inwestycji unijnej w Małopolsce nagrodzonej w ostatnim czasie w konkursie  „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Podczas przerw uczestnicy licznie korzystali z usług informacyjnych Sieci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich w Małopolsce.

Konferencja współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.

Więcej na stronie konferencji.

Program konferencji - pobierz

 

Organizator:  Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 

 

 

Zobacz zdjęcia:

Konferencja PPP Konferencja PPP Konferencja PPP Konferencja PPP

Konferencja PPP, Kraków, 30 maja 2012 roku

D0 GÓRY